Dekorativní pozadí stránky

ESOPovy mýty | Mýtus #6: ESOP je příliš nákladný

ESOPovy mýty | Mýtus #6: ESOP je příliš nákladný

V šestém díle ESOPových mýtů si přiblížíme, rozebereme a rovnou i vyvrátíme obavu spojenou s tím, že je ESOP extrémně drahý. Toto přesvědčení je totiž pouze jedním z dalších mýtů. Ač může být vymýšlení i implementace ESOPu u některých jeho forem jak časově, tak i finančně náročné, existují i taková řešení, u kterých jsou tyto náklady poměrně nízké. Vždy též záleží na obsahu, formě i množství zapojených manažerů. Nelze tak v žádném případě říct, že by ESOP musel představovat významnou finanční zátěž. Zároveň i naší snahou je vždy nalézt takové řešení, které bude efektivní nejen s ohledem na předpokládaný výsledek, ale též co se vynaložených nákladů týče. ESOP tak vůbec nemusí být tak drahý, jak se možná domníváte.

Tento díl našeho seriálu vyvracejícího mýty o manažerských programech se zaměřuje na přesvědčení, že ESOP musí být nákladný. Manažerské programy lze jako jiné instrumenty realizovat v různých podobách komplexnosti a náročnosti. Existují tak i možnosti, které jsou finančně přívětivé. Případné obavy z možného (ne)ufinancování ESOPu by tak pro Vás neměly být překážkou. 

Jak jsme uváděli už dříve, ESOP se vyskytuje v mnoha různých formách a druzích, počínaje cennými papíry s majetkovou účasti přes notes či phantom shares bez majetkové účasti, konče relativně přímočarou variantou úpravy manažerských smluv. Tyto varianty mohou být relativně levné, a i přesto ušité na míru potřebám konkrétní společnosti. 

Finální náklady na ESOP (tedy náklady na jeho přípravu, zavedení i následnou údržbu) jsou vždy přímo závislé na formě a obsahu konkrétního manažerského programu, stejně jako na počtu zapojených manažerů. Společnosti mohou přitom vybírat mezi různými možnostmi, které odpovídají jejich finančním možnostem a strategickým cílům. 

V neposlední řadě je také dalším důležitým faktorem nalezení vhodného zdroje pro financování manažerského programu. Jednou z variant je například jeho financování z postupně dosahovaných zisků společnosti. Tímto způsobem není společnost nucena se zadlužovat nebo zatěžovat své finance jednorázově, ale může využít organického růstu a zisků k financování nákladů svých manažerských programů (koneckonců, právě k dlouhodobému a udržitelnému růstu má ESOP manažery motivovat). Tak je možné rozložit finanční zátěž do delšího časového období, což může usnadnit celé financování ESOPu a minimalizovat tak tlak na rychle dostupné prostředky společnosti. Je možné, že se i na samotné implementaci manažerského programu mohou z části podílet sami manažeři, kteří z něj v konečném důsledku budou i přes to zajímavě profitovat, budou-li plnit stanovená kritéria.

V konečném důsledku je třeba si uvědomit, že náklady na ESOP nemusí být překážkou, jelikož existují efektivní způsoby, jak implementovat tyto programy bez značného zásahu do financí společnosti. Naprosto zásadní je v tomto ohledu důkladné plánování a konzultace s odborníky v oblasti ESOP, jelikož právě zkušení odborníci mohou pomoci najít optimální řešení, které bude přinášet prospěch jak manažerům, tak společnosti jako celku, a zároveň bude odpovídat konkrétním finančním možnostem a požadavkům. Dále snad jen uvést, že toto optimální řešení ve svém důsledku nejen že přinese společnosti zásadní užitek, ale v dlouhodobějším měřítku může společnosti finanční prostředky i výrazně ušetřit. 

U nás v HAVEL & PARTNERS máme potřebné zkušenosti a dovednosti k tomu, abychom dokázali našim klientům poskytnout vhodné poradenství a podporu v souvislosti s celým procesem ESOP včetně toho, že pro ně dokážeme najít finančně racionální řešení. Pokud byste se tak myšlence zavedení ESOP bránili kvůli její vnímané nákladnosti, můžeme společně nalézt takové řešení, které tuto Vaši obavu rozptýlí.

Související články
ESOPovy mýty | Mýtus #5: ESOP neochrání zakladatele a společnost před odchody manažerů
Ondřej Florián, Kamil Kovaříček, Barbora Břežná, Josef Zumr

ESOPovy mýty | Mýtus #5: ESOP neochrání zakladatele a společnost před odchody manažerů

V rámci pokračování naší série mýtů o ESOPech se podíváme na hojně se vyskytující obavu, že ESOP neochrání zakladatele společnosti před nenadálým odchodem manažerů. Z naší praxe víme, že je to opravdu jeden z dalších mýtů – ESOP je dobrým nástrojem, jak zajistit dlouhodobou spolupráci a manažera ve
ESOPovy mýty | Mýtus #4: Nemyslete si, že ESOP není jedním z nástrojů zajištění dlouhodobého fungování firmy
Ondřej Florián, Kamil Kovaříček, Barbora Břežná, Josef Zumr

ESOPovy mýty | Mýtus #4: Nemyslete si, že ESOP není jedním z nástrojů zajištění dlouhodobého fungování firmy

Další díl ze série mýtů o ESOPu se nese v duchu vyvrácení mýtu, že ESOP není nástrojem způsobilým pro to, aby zajišťoval dlouhodobé fungování a prosperitu firmy i po odchodu jejího zakladatele. Je tomu naopak – ESOP je jedním z hlavních nástrojů, jak těchto cílů dosáhnout a jak zajistit fungování bu
ESOPovy mýty | Mýtus #3: ESOP z pohledu zakladatele – jsou skutečně nepřehledné a přijdete jím o kontrolu?
Ondřej Florián, Kamil Kovaříček, Barbora Břežná, Josef Zumr

ESOPovy mýty | Mýtus #3: ESOP z pohledu zakladatele – jsou skutečně nepřehledné a přijdete jím o kontrolu?

Zakladatelé, stejně jako kdokoliv jiný, může vnímat ESOPy jako zahlcující, komplikované a nepřehledné, i když tomu tak být nemusí. Zároveň zakladatelé více než kdo jiný mohou mít obavu z přenechání části své společnosti manažerům a z vnímané ztráty kontroly nad ní. Ani takové riziko však vůbec nemus