Dekorativní pozadí stránky

​​On-line prodej léků na předpis: Bude povolen?​

​​On-line prodej léků na předpis: Bude povolen?​

​On-line si můžeme koupit téměř všechno. Léky na předpis si ale musíme stále vyzvedávat osobně v lékárně. Dává takové omezení v digitálním věku smysl?​ ​​

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tom má jasno – nedává. Jak ÚOHS doslova uvedl ve Zprávě ze sektorového šetření v oblasti distribuce léčiv z roku 2023[1][n]emožnost koupě léčiva na předpis on-line, resp. jeho doručení prostřednictvím doručovatelských služeb, snižuje spotřebitelské pohodlí, resp. blahobyt“.  

​ÚOHS proto doporučuje, aby pacienti měli „možnost koupě léčiva na předpis online bez nutnosti jeho vyzvednutí v kamenné lékárně (u léčiv, u nichž to umožnuje jejich charakter a nároky na skladování a přepravu)“. 

​ÚOHS jde ve svých doporučeních ještě dál. Pléduje i za to, aby on-line lékárna již nemusela povinně provozovat také kamennou lékárnu, jak to současná legislativa vyžaduje. Tuto povinnost ÚOHS označuje za neodůvodněnou bariéru vstupu na maloobchodní trh léčiv, která brání větší hospodářské soutěži.  

​S odkazem na pozitivní zkušenosti v severských zemích ÚOHS poznamenává, že „[i]nternetové lékárny mohou zvýšit konkurenci v tomto sektoru a zlepšit dostupnost lékárenských služeb, např. v odlehlejších oblastech, kde udržení provozu kamenné lékárny nemusí být rentabilní“. 

​Netřeba pochybovat o tom, že široká veřejnost by možnost on-line výdeje léků na předpis uvítala. Řada z nás by si cestu do lékárny jistě ráda ušetřila, zejména imobilní či vážně nemocní pacienti. Možnost objednání na dálku by také mohla výrazně zvýšit dostupnost léků v odlehlých oblastech, kde provozování kamenné lékárny není rentabilní a lidé jsou nuceni dojíždět kvůli lékům do nejbližšího města. 

​Stejně jako jiné inovace v českém zdravotnictví, i tento modernizační krok je již dlouho předmětem diskusí a čelí skeptickým názorům. Návrh na zavedení on-line výdeje léků projednávala Poslanecká sněmovna v roce 2019, ale tehdy jej neschválila.  

​Ministerstvo zdravotnictví o tomto opatření nyní opět uvažuje a pořádá na toto téma diskuzní setkání. Není ale známo, že by byl předložen konkrétní legislativní návrh. Doufejme, že on-line výdej léků na předpis bude nakonec umožněn, a že se české zdravotnictví posune v modernizaci o krok dále.​

Související články